Chiny zmagają się z HMPV – czym jest nowy wirus i czy nam zagraża?

HMPV objawy

Aktualizacja 19.01.2025

Chiny mierzą się z nowym zagrożeniem epidemiologicznym. Tym razem przyczyną niepokoju jest (Human metapneumovirus) ludzki metapneumowirus (HMPV), który rozprzestrzenia się w szybkim tempie, wywołując objawy podobne do grypy i COVID-19.

Nowa fala zakażeń wirusowych w Chinach – wzrost przypadków HMPV

Pięć lat po pandemii COVID-19 Chiny ponownie stają w obliczu poważnej sytuacji zdrowotnej. Według doniesień medialnych i relacji w mediach społecznościowych szpitale są przepełnione, a niektóre krematoria mają problemy z obsługą zwiększonej liczby zgonów. Krążą również doniesienia o wielu innych wirusach, takich jak grypa A, Mycoplasma pneumoniae czy COVID-19, co dodatkowo komplikuje sytuację.

W Internecie pojawiły się spekulacje o wprowadzeniu przez chińskie władze stanu wyjątkowego, jednak na razie nie zostało to oficjalnie potwierdzone. HMPV wywołuje objawy zbliżone do grypy, a w niektórych przypadkach mogą one przypominać symptomy zakażenia koronawirusem. Chińskie służby zdrowia monitorują sytuację i podejmują działania zapobiegawcze.

Wirus Chiny HMPV – objawy

Nowy wirus HMPV roznosi się ponownie jak COVID-19: poprzez kichanie, kaszel czy kontakt z zainfekowaną materią. Jakie są objawy HMPV? Objawy są takie jak przy grypie: gorączka, ból gardła, kaszel (mokry lub suchy), bóle mięśni i ogólne osłabienie. Na hMPV nie ma obecnie szczepionki. Sytuacja jest więc łudząco podobna do sytuacji sprzed 5 lat. Czy mamy się czego bać? Internauci są surowi wobec wizji kolejnej światowej pandemii, chociaż w samych Chinach sytuacja zdaje się być naprawdę poważna.

Polecane artykuły: Czy kawa jest zdrowa? Obalamy mity

Jakie są objawy wirusa HMPV?

Jak podaje portal Świat Zdrowia:

Specjaliści uspokajają, że metapneumowirusy nie mają potencjału pandemicznego. Są natomiast powszechne na całym globie – także w Polsce – i wielu z nas przeszło zakażenie hMPV przynajmniej raz w życiu, zwykle myląc je ze zwykłym przeziębieniem.

Objawy HMPV u dorosłych to m.in.: kaszel, katar, łagodna gorączka.

Objawy hMPV u dzieci to natomiast: silny kaszel, gorączka, trudności w oddychaniu i świszczący oddech oraz przyspieszone tętno.

Objawy wirusa hMPV u osób starszych i osób z obniżonym układem odpornościowym to gorączka, bóle mięśniowe, kaszel, duszności oraz chrypa.

Do poważniejszych powikłań wirusa hMPV mogą należeć zapalenie płuc, zapalenie oskrzelików (co dotyczy niemowląt), zaostrzenie astmy oraz zapalenie ucha środkowego, zatok lub dróg oddechowych. W przypadku hMPV na ten moment nie możemy mówić o ryzyku pandemii, a wzrost zachorowań na hMPV jest w miesiącach zimowych powszechny.

Wirus HMPV Chiny – nowy system nadzoru nad nieznanymi infekcjami

Według agencji Reutera, Chińska Narodowa Administracja Kontroli i Prewencji Chorób opracowuje nowy system nadzoru nad przypadkami zapalenia płuc o nieznanym pochodzeniu. Celem jest skuteczniejsze wykrywanie i zarządzanie nieznanymi patogenami, aby uniknąć sytuacji podobnej do tej sprzed pięciu lat, gdy pojawił się koronawirus SARS-CoV-2.

Władze planują ustanowić procedury dla laboratoriów oraz agencji zdrowotnych dotyczące zgłaszania, weryfikacji i reagowania na przypadki zakażeń. W okresie od 16 do 22 grudnia odnotowano wzrost liczby zakażeń ostrymi chorobami układu oddechowego. Zdaniem ekspertów, w nadchodzących miesiącach Chiny mogą być szczególnie narażone na różne choroby zakaźne układu oddechowego.

Najbardziej zagrożone dzieci i północne regiony Chin

Z danych przedstawionych przez Kan Biao, urzędnika Chińskiej Administracji Kontroli Chorób, wynika, że chociaż liczba przypadków w tym roku ma być mniejsza niż w ubiegłym, szczególną uwagę zwraca wzrost zachorowań wśród dzieci poniżej 14. roku życia. Dotyczy to przede wszystkim północnych prowincji Chin, gdzie najczęściej diagnozowane są infekcje spowodowane przez rinowirusy oraz HMPV.

Ostrzeżenie przed niekontrolowanym stosowaniem leków

Eksperci ostrzegają przed samodzielnym przyjmowaniem leków przeciwwirusowych bez konsultacji z lekarzem. W wywiadzie dla gazety National Business Daily specjalista chorób układu oddechowego z jednego z szanghajskich szpitali przypomniał, że na HMPV nie ma obecnie dostępnej szczepionki, a leczenie powinno koncentrować się na łagodzeniu objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *